Надання першої медичної допомоги при травмах
Зміст
Перша медична допомога – це виконання базових медичних дій для рятування життя, зменшення страждань потерпілого в надзвичайній ситуації і запобігання можливим ускладненням.
Цю вид допомоги зазвичай надають фахівці з медичної галузі, але не завжди швидка допомога здатна прибути на місце події вчасно. Отож, уміння будь-кого з нас надати необхідну допомогу постраждалим до прибуття професіоналів може відіграти вирішальну роль у врятованні життя людини.
Зміст:
- Що таке медична допомога?
- Види травмувань
- Принципи та алгоритм дій при наданні медичної допомоги
- Склад аптечки для надання домедичної допомоги
- Поради щодо надання першої медичної допомоги
- FAQ
Що таке медична допомога?
Надання першої медичної допомоги означає виконання базових заходів для збереження життя, зменшення страждань постраждалого від надзвичайної ситуації та запобігання можливих ускладнень.
Пошкодження можуть мати різний характер. Найважливішими є поєднані пошкодження декількох органів. Менш небезпечні, але серйозні – різні види поранень, опіки, переломи кісток кінцівок, хребта, тазу, вивихи в великих суглобах.
До легших відносяться невеликі травми, синці, пошкодження зв'язкового апарату. Також важливо враховувати психологічну травму, наприклад, посттравматичний стресовий розлад після військових дій.
Вміння надавати першу допомогу постраждалим до прибуття швидкої допомоги має вирішальне значення для рятівницької місії.
Своєчасна медична допомога при травмуванні збільшує шанси на позитивний прогноз для постраждалого, тому важливо, щоб усі мали знання та вміння надавати її належним чином та вчасно.
Види травмувань
Розрізняють наступні види травм:
- Серйозне масивне травмування, як наприклад, поєднані переломи та травматичний шок внаслідок падіння з висоти.
- Пошкодження, такі як перелом гомілки після падіння на лижах.
- Психологічна травма, наприклад, посттравматичний стресовий розлад після військових подій.
Травми класифікуються відповідно до обставин, в яких вони сталися, і розподіляються на навмисні та випадкові.
Навмисні травмування або поранення включають різні форми насильства або дії в умовах війни, а також можуть бути результатом самозавданої шкоди, такої як самогубство. Випадкові травми можуть виникнути в результаті падіння, автопригоди, врази блискавки та інших подібних обставин.
Принципи та алгоритм дій при наданні медичної допомоги
У цьому розділі будуть розглянуті основні принципи, правила надання першої медичної допомоги та чіткі алгоритми дій, які необхідно враховувати під час надання медичної допомоги.
МОЗ рекомендує застосовувати наступні алгоритми дій при травмуванні:
- Почніть зі стеження за безпекою в місці події — як вашої, так і потерпілих осіб.
- Оцініть стан потерпілого (перевірте дихання, пульс, наявність свідомості).
- Зателефонуйте на бригаду швидкої допомоги та, при необхідності, інші екстрені служби (поліцію, пожежну, газову службу тощо).
- Перевірте наявність критичних кровотеч та, якщо вони є, негайно зупиніть їх.
- Забезпечте прозорість дихальних шляхів.
- Якщо немає ознак життя або кровотечі після перевірки, проведіть серцево-легеневу реанімацію.
- Якщо відсутні підозри про травми хребта та кісток тазу, а також якщо реанімація (за необхідності) була успішною, перекладіть потерпілого в стабільне положення. Наприклад, на бік, обличчям до вас, з піднятою головою та зігнутою коліном ногою.
- Не залишайте потерпілого без нагляду до прибуття медичних служб.
Перша медична допомога при кровотечах
При кожній травмі, перш за все, треба звернути увагу на наявність кровотечі. Втрата крові може раптово погіршити стан постраждалого і викликати шок. Також слід враховувати загальний стан організму та не пропустити інші можливі загрози, наприклад, можливість перелому шийного відділу хребта.
Під час контакту з кровотечею завжди використовуйте індивідуальний захист (гумові рукавички, окуляри), щоб уникнути ризику інфікування, такого як ВІЛ або вірусний гепатит. Під час спроби зупинити кровотечу, важливо негайно звернутися за кваліфікованою допомогою, зателефонувавши в службу швидкої допомоги.
Ефективним способом зупинити кровотечу з рани є прямий тиск. Накладіть марлеву пов'язку та здійсніть сильний тиск на поранене місце. Якщо кровотеча є артеріальною, накладіть джгут вище місця ураження та зафіксуйте час накладання джгута.
Якщо кровотеч знаходиться в декількох місцях, пріоритетно зверніть увагу на більш масивні кровотечі, просячи допомоги для стискання інших ділянок, поки ви працюєте з першими пораненнями.
Швидкий саморобний джгут можна створити з тканини та предмета, що схожий на паличку, обертаючи його для збільшення тиску на тканини.
Також існують готові джгути:
- Класичний джгут Есмарха (довга гумова стрічка з затискачем).
- Сучасний та зручний турнікет типу C-A-T Tourniquet, який може накласти самостійно.
При накладанні джгута виконуйте такі дії:
- Одягніть індивідуальний захист.
- Розташуйте джгут близько на 5 см вище від рани (у випадку артеріальної кровотечі).
- Затягніть його до зупинки кровотечі.
- Запишіть час накладання.
- Зателефонуйте до служби швидкої допомоги.
Залишайтеся з постраждалим до приїзду медичної допомоги. Якщо пройшло більше 30 хвилин і крововтрата не загрожує життю, трохи послабте джгут на кілька хвилин, щоб відновити кровопостачання, а потім знову перетисніть. Детальніше про те, як користуватися джгутом, можете дізнатися в нашій статті: "Як правильно користуватися джгутом-турнікетом?"
Важливо: тривале перетискання може викликати гіпоксію та потребу у подальшій ампутації, тому важливо якнайшвидше доставити потерпілого до хірурга.
Перша медична допомога при переломах
Перелом - це ушкодження кістки, що супроводжується порушенням її цілісності. Травматичні переломи розділяють на відкриті та закриті. У випадку відкритого перелому, травму легко помітити. Закритий перелом не завжди очевидний, тому спочатку важливо визначити тип пошкодження, який отримав потерпілий. Отже, для надання першої медичної допомоги при переломах слід знати:
Ознаки перелому кінцівки:
- можливий звук перелому кістки;
- інтенсивний біль;
- деформація кінцівки (зміна форми);
- набряк, синця або біль навколо поранення;
- оніміння та поколювання;
- обмежений рух кінцівки;
- погіршення болю при русі;
- можливе видавання кістки з рани при відкритому переломі.
Оскільки переломи можуть супроводжуватися сильним болем, що призводить до больового шоку, рекомендується надати постраждалому анальгетики.
Травми голови завжди є серйозним видом ушкоджень.
Ознаки травми голови та черепно-мозкової травми включають:
- втрату свідомості;
- порушення координації та рівноваги;
- нудоту, блювоту;
- судоми;
- головний біль;
- втрату пам'яті;
- збентеження.
Під час підготовки постраждалого до перевезення до медичного закладу важливо стабілізувати голову та шию (за допомогою шийного комірця або руками), щоб уникнути подальших ушкоджень.
Розтягнення виникає, коли суглоб виходить за межі його природного діапазону рухів через невірні рухи або надмірне навантаження. Розтягнення часто вказують на біль, синці та набряки, але для точної діагностики перелому потрібно провести рентген.
Складними є травми кісток і суглобів тазу. В цих випадках, так само як і при ушкодженнях хребта і шиї, своєчасна медична допомога має важливе значення для подальшого стану потерпілого. Важливо забезпечити транспортування травмованої особи до медичного закладу в іммобільному стані.
Перша медична допомога при пораненнях
При будь-якому ушкодженні шкіри та глибоких тканин важливо застосувати обробку рани розчином йоду або спирту. Забороняється мити рану водою або дезінфікуючим розчином. Після обробки слід застосувати асептичну пов'язку, що захистить від забруднення та запобігає інфікуванню. Важливо дотримуватись наступних правил обробки рани:
- Мийте руки перед обробкою рани або протріть їх спиртом, якщо немає води поблизу.
- Для невеликих поранень навколо обробленої шкіри застосовуйте йод або перекис водню, після чого накладіть лейкопластир або медичний клей БФ-6.
- Не видаляйте сторонні тіла або бруд із рани, щоб уникнути пошкодження судин і кровотечі.
- Протирайте шкіру навколо рани від країв до центру, використовуючи спирт, спиртовий розчин йоду чи бензин. Уникайте залиття рани йодом.
- З бинта або індивідуального пакету створіть салфетку, що покриває всю рану, і прикріпіть її до ранової поверхні за допомогою лейкопластра.
- Якщо видно внутрішні органи, мозок або сухожилля, накрийте рану стерильним матеріалом або накладіть обережну стерильну пов'язку.
Оберігайте рану від забруднення, дотримуючись правил обробки, що допоможе уникнути ускладнень та сприятиме швидкому загоєнню.
Склад аптечки для надання домедичної допомоги
Сьогодні кожна особа з України повинна мати на увазі правильно складену тривожну аптечку, яка може бути надзвичайно корисною в небезпечних ситуаціях до прибуття медичної допомоги. Набагато краще самостійно зібрати аптечку, враховуючи особисті особливості здоров'я, ніж купувати готовий комплект, який може бути менш адаптованим до ваших потреб. Загальною комплектацією аптечки можна поділити на дві групи: медикаменти та медичні матеріали, такі як інструменти для перев'язування та інші допоміжні засоби.
Склад аптечки обов'язково повинен містити:
- Ножиці.
- Пінцет.
- Англійська шпилька.
- Одноразові рукавички.
- Джгут.
- Одноразові шприци.
- Бинт та вата.
- Індивідуальний перев'язувальний пакет.
- Лейкопластир.
- Антисептичні серветки.
- Косинка фіксуюча 50 Х 50 см.
- Протиопікова серветка.
Лікарські препарати в аптечці невідкладної допомоги
- Розчин йоду 5%
- Антисептик
- Антибактеріальна мазь.
- Протиопікові засоби (Бетадин, Пантенол, Аекол).
- Засоби для пероральної регідратації (Регідрон, Регісол, Іоніка).
- Ентеросорбенти (Атоксіл гель, Ентеросгель, Полісорб, Сорбекс).
- Нестероїдні протизапальні та жарознижувальні препарати.
- Антигістамінні препарати (Аллегра, Цетрін, Хітакса, Кларитин, Еріус, Едем).
- Препарати для серцево-судинної системи.
- Йод таблетований.
- Гормональні препарати.
- Протидіарейні препарати (Лоперамід, Імодіум, Смекта).
- Седативні препарати (Валеріана, Персен та Ново-пасит).
Поради щодо надання першої медичної допомоги
Основними порадами для надання першої медичної допомоги є:
- Забезпечте безпеку: Перш ніж надавати допомогу, переконайтеся, що оточуюче середовище безпечне як для вас, так і для потерпілого. Уникайте ризиків, якщо ситуація може загрожувати вашій безпеці.
- Викличте допомогу: Варто негайно викликати екстренну медичну допомогу або інші необхідні служби (пожежних, поліцію тощо), якщо ситуація вимагає професійної допомоги.
- Оцініть стан постраждалого: Визначте, чи потерпілий свідомий, чи дихає нормально, чи є ознаки кровотечі, чи є видимі травми. Це допоможе вам розібратися, яку допомогу він потребує.
- Зупиніть кровотечу: При наявності кровотечі, намагайтеся зупинити її, застосовуючи прямий тиск на рану чи використовуючи підходящі матеріали, які маєте під рукою.
- Забезпечте доступ до повітря: У випадках, коли потерпілий не дихає, розпочніть реанімаційні заходи. Перевірте дихання, розпочніть штучне дихання і масаж серця.
- Накладання перев'язок та пов'язок: Застосовуйте асептичні методи при накладанні перев'язок на рани. Закривайте рани, щоб запобігти інфікуванню та забрудненню.
- Збережіть спокій і комунікуйте: Важливо залишатися спокійним і впевненим. Говоріть з потерпілим, надавайте йому підтримку і заспокоюйте.
- Не залишайте без нагляду: Після надання першої допомоги, дотримуйтеся наявності поруч потерпілого, доки професійна медична допомога не прибуде.
- Опануйте основи першої допомоги: Знання основних методів надання першої допомоги може врятувати життя. Рекомендується пройти спеціальний навчальний курс з першої допомоги, щоб бути готовими діяти в небезпечних ситуаціях.
- Не керуйтеся страхом: Навіть в екстремальних ситуаціях намагайтеся залишатися розумним і зосередженим. Дії, які ви вживаєте, можуть допомогти врятувати життя.
- Пам'ятайте, що правильно надана перша медична допомога може значно полегшити стан постраждалого та допомогти зберегти його життя до прибуття професійних медичних служб.
FAQ
Як запобігти переломам?
Звичайно, цілком уникнути переломів неможливо, але можна збільшити міцність кісток - правильно харчуючись, споживаючи їжу, що містить багато вітаміну D і кальцію. Також важливо регулярно займатися помірними фізичними вправами, такими як плавання або ходьба, і стежити, щоб вага знаходилася в межах норми.
Що таке забій?
Під час забиття страждають м'які тканини або внутрішні органи. Ми відчуваємо біль, забите місце може набрякнути, може виникнути підшкірний розрив судин і утворитися гематома. При забитті м'язів рук або ніг може спостерігатися скутість й обмеженість їх руху. Набагато небезпечніші забої внутрішніх органів. Вони можуть істотно порушити їхню роботу та навіть призвести до смерті.
Як правильно покласти потерпілого для надання першої допомоги?
Необхідно витягти постраждалого з води, покласти його так, щоб голова була внизу, наприклад, животом на своє коліно, очистити дихальні шляхи від різних сторонніх тіл. Якщо ви помітили у потерпілого відсутність дихання та/або пульсу, негайно розпочніть непрямий масаж серця та штучне дихання.