Що робити при вогнепальному пораненні: інструкція з першої допомоги
Зміст
- Що потрібно знати про вогнепальну рану
- Основні види вогнепальних ран
- Як надати першу допомогу при вогнепальних ранах
- Як лікувати вогнепальні рани
- Найпоширеніші питання щодо вогнепальних ран
- Нумо також поговоримо про те, які вогнепальні поранення вважаються найнебезпечнішими?
- Як не зашкодити постраждалому, який отримав вогнепальне поранення?
- Чому навички надання першої медичної допомоги такі важливі
Вогнепальні – найпоширеніший вид поранень, яких зазнають на полі бою. Крім іншого, вони супроводжуються кровотечею різної інтенсивності. Тому далі ми поговоримо про особливості вогнепальних ран, види та небезпеку, яку вона несе. Ви також маєте знати, як швидко та ефективно надати першу допомогу людині, що отримала вогнепальне поранення, як зупинити кровотечу, щоб врятувати їй життя.
Що потрібно знати про вогнепальну рану
Вогнепальна рана — це пошкодження тканин і внутрішніх структур тіла, яке виникає внаслідок проникнення стороннього предмета (кулі, уламка, дробу) під час пострілу з вогнепальної зброї. Такі поранення супроводжуються порушенням цілісності шкіри та глибших шарів тканин.
Цей ти поранення особливо небезпечний не тільки для здоров'я, але й для життя людини. Такі поранення зазвичай пов’язані з веденням бойових дій, збройними нападами або нещасними випадками, що виникають при використанні вогнепальної зброї.
Варто розуміти, що вогнепальні рани можуть бути як поверхневими, так і такими, що проникають глибоко. Те, якої тяжкості поранення, залежить від цілої низки факторів.
Насамперед — від кількості енергії, яку передає тілу куля чи інший вражаючий елемент при проникненні. Велику роль відіграє тип зброї, її калібр, конструкція набоїв, а також траєкторія польоту — зокрема кут влучання. Важливим чинником залишається й відстань, з якої було здійснено постріл: що вона менша, то сильнішим зазвичай є ушкодження.
В результаті вогнепального поранення можуть бути пошкоджені органи, кровоносні судини, а також нерви. В більшості випадків такий тип поранень супроводжується суттєвими втратами крові. Це пряма загроза життю.
Щоб діяти ефективно у критичній ситуації, важливо одразу розпізнати, що саме сталося. У випадку вогнепального поранення про це можуть свідчити характерні прояви: поява отвору в зоні ураження, активна або помірна кровотеча, сильний біль, а також набряклість і порушення нормальної роботи органів або кінцівок у місці травми.
Якщо узагальнити, то вогнепальна рана є серйозним ушкодженням, яке може мати критичні наслідки для здоров'я та життя людини. Тому так важливо мати під рукою усе необхідне для надання першої допомоги, а також володіти знаннями, отримати які можна на курсах та спеціалізованих навчаннях.
Основні види вогнепальних ран
Вогнепальні рани поділяються на різні типи залежно від ряду медичних та балістичних чинників. У першу чергу враховують, який саме вражаючий елемент спричинив поранення — це може бути куля, дріб чи уламок. Важливу роль відіграє форма та напрямок ранового каналу, а також глибина й площа пошкодження тканин. Оцінюється кількість вражаючих об’єктів, які потрапили в тіло, наявність проникнення у внутрішні порожнини, тип ушкоджень, які вони спричинили, та наявність ускладнень. Окремо враховують, як саме протікає процес загоєння, і чи є ускладнення у клінічному перебігу поранення.
Вогнепальні рани небезпечні тим, що призводять до суттєвих втрат крові, а також різного роду інфекцій, ушкоджень внутрішніх органів. Нерідко це викликає суттєві системні ускладнення. Тож вкрай важливою, коли діагностоване вогнепальне поранення перша допомога.
Як надати першу допомогу при вогнепальних ранах
Перше, на що мають бути направлені ваші зусилля, – це зупинка кровотечі. Адже саме це є ключовою загрозою для життя людини. Тільки після цього ви можете переходити до надання першої допомоги при даному пораненні. Далі ми детальніше розберемо алгоритм допомоги при пораненні.
Для початку розберемо ознаки масивної кровотечі. Масивну кровотечу можна розпізнати за кількома характерними проявами. Якщо з рани витікає кров під тиском, утворюється струмінь, це свідчить про серйозне пошкодження судини. Під потерпілим часто з’являється помітна калюжа крові. Одяг або пов’язка в зоні ураження швидко просочується кров’ю, при цьому пляма постійно збільшується. Ще однією тривожною ознакою може бути повна або часткова втрата кінцівки — як наслідок травматичної ампутації.
Встановивши, що людина втрачає кров, необхідно діяти за наступним алгоритмом:
-
Переконайтеся, що вам та постраждалому не загрожує небезпека в момент надання допомоги.
-
Якщо ви маєте таку можливість, краще покликати ще когось на допомогу або ж викликати медичних працівників.
-
Маєте укомплектовану аптечку? Надягніть рукавички.
-
Якщо кровотеча виникла внаслідок поранення руки чи ноги, у першу чергу необхідно щільно притиснути рану руками. Якщо під рукою є турнікет — зафіксуйте його вище місця ураження. Після накладання не можна його знімати або послаблювати до прибуття медичної допомоги. Обов’язково зазначте час, коли турнікет було накладено — це критично важлива інформація для медиків. Зважаючи на те, що саме це може допомогти вам врятувати життя, ми радимо турнікет купити.
-
Щойно вам вдалося зупинити активну кровотечу, переконайтеся у тому, що було здійснено звернення до медиків.
-
Щоб переконатися, що кровотечу вдалося зупинити, можна спробувати визначити наявність пульсу нижче за місце накладання турнікета — за умови, що маєте відповідний досвід. Якщо пульс не відчувається, це означає, що кровотік зупинено ефективно. У разі, коли пульс зберігається, турнікет необхідно затягнути сильніше або накласти ще один — трохи вище за перший. Важливо досягти повного зникнення пульсу. Якщо ж навіть після цього кровотеча триває, не гайте часу — притискайте рану руками або одразу переходьте до тампонування, очікуючи на прибуття медиків.
Якщо рана локалізується в зоні шиї, пахвових ділянках чи ділянці сідниці, слід тиснути на неї. Можна також використовувати бинт або спеціалізований кровоспинний засіб, щоб провести тампонування. Оптимально, якщо у вас під рукою є аптечка IFAK. Якщо ви використовували гемостатик, слід тиснути на рану протягом трьох хвилин, якщо ж звичайний марлевий бинт – протягом 10 хвилин. Далі вам залишиться лише контролювати стан потерпілого до моменту приїзду медиків.
Якщо кровотеча не становить прямої загрози для життя, першочерговим завданням є здійснення сильного тиску на рану — вручну або за допомогою чистої тканини. Цей тиск необхідно зберігати до моменту повного припинення кровотечі. Після цього місце ушкодження слід надійно закрити пов’язкою. У разі потреби застосування кровоспинних засобів на кінцівках, таких як турнікети чи бандажі, важливо обирати лише перевірені вироби. Надійним варіантом є, наприклад, SICH-Tourniquet, ефективність якого неодноразово підтверджена на практиці в умовах бойових дій.
Як лікувати вогнепальні рани
Провести ефективне лікування людини з вогнепальним пораненням можливо в умовах хірургічного відділення, у деяких випадках – травматологічного. Тривалість лікування та ризик виникнення ускладнень напряму залежить від того, яке саме місце було ушкоджено. Також впливає фізичний стан людини та ряд інших факторів, зокрема – чи своєчасно була надана перша медична допомога.
Слід враховувати, що лікування та реабілітація вогнепальних поранень може тривати від двох-трьох тижнів до року і понад це.
Найпоширеніші питання щодо вогнепальних ран
Найнебезпечнішими вогнепальними ранами, які трапляються, є ті, що викликають масивну кровотечі. Також пряму загрозу життю становлять поранення, внаслідок яких страждають внутрішні органи чи критично важливі частини тіла, такі як голова чи живіт.
Нумо також поговоримо про те, які вогнепальні поранення вважаються найнебезпечнішими?
Найсерйозніші ушкодження зазвичай спричиняє зброя, що вистрілює кулі з великою кінетичною енергією. Чим потужніший заряд і швидкість вильоту кулі, тим глибші та масштабніші руйнування тканин. Наприклад, травма від пострілу з автомата, як правило, буде значно важчою за поранення, заподіяне пострілом із пістолета.
Як не зашкодити постраждалому, який отримав вогнепальне поранення?
Оптимально, щоб у вас під рукою була бойова аптечка. Тоді до приїзду медиків вам слід подбати про те, щоб зупинити кровотечу. Також слід постійно спостерігати за постражалим.
Якщо ви не маєте медичної освіти та досвіду, не слід вчиняти більш радикальних дій. Наприклад, вправляти переломи. Щоб не ускладнити роботу медичним працівникам, навіть не слід рухати постраждалого. Це допустимо лише у тих випадках, коли вам загрожує небезпека і слід перемістити людину у захищене місце.
Також слід дочекатися медиків, а не самостійно накладати шини. Адже будь-який необережний рух може призвести до негативних наслідків і погіршити стан людини. Усе це пояснює тактична медицина, тож ми радимо пройти базове навчання, яке допоможе вам надати необхідну допомогу за потреби.
Чому навички надання першої медичної допомоги такі важливі
За нинішніх обставин кожна цивільна та військова людина може опинитися в ситуації, коли потрібно діяти професійно та швидко. Це вкрай важливо, коли мова йде про вогнепальне поранення, оскільки це може стати причиною втрати крові чи настання летального наслідку. Саме тому знання алгоритму допомоги при пораненні та наявність правильно зібраної бойової аптечки — не розкіш, а необхідність.
У більшості випадків медики не можуть прибути на місце інциденту миттєво, тому так важливо розуміти, яку допомогу необхідно надати до приїзду фахівців.
Ми б хотіли ще раз акцентувати на тому, наскільки важливою є правильна підготовка. Адже некоректні дії можуть призвести до інвалідизації або інших незворотних наслідків. Наприклад, якщо ви неправильно наклали турнікет, недостатньо сильно його затягнули, тож кровотеча не зупинилася.
Також не слід до приїзду медиків послаблювати або зовсім знімати турнікет. У результаті кровотеча може просто відновитися.
Поширеною помилкою, що може мати катастрофічні наслідки, є намагання власними силами витягнути кулю або уламок. Такі дії призводять або до інфікування рани, або до посилення кровотечі.
Щоб не нашкодити, варто пам'ятати, що перша допомога — це про базові дії, які направлені на те, щоб зберегти людині життя. Тому так важливо мати правильно укомплектовану аптечку, а також регулярно оновлювати свої знання, проходячи навчання.
А придбати все необхідне для надання першої медичної допомоги ви можете в TacMed. Тут ви гарантовано придбаєте тільки оригінальні товари, які відповідають міжнародним стандартам, мають високу якість та перевірені в бойових умовах. Також можете отримати консультації фахівців із такмеду, що допоможе вам обрати потрібні товари та отримати знання, що знадобляться в критичній ситуації. Доставлення буде здійснена по всій Україні в стислі терміни, адже ми розуміємо, наскільки цінною може виявитися кожна година.