Перша допомога при епілепсії: алгоритм дій
Зміст
- Що потрібно знати про епілепсію
- Види епілепсії та причини виникнення
- Як розпізнати епілепсію: перелік типових симптомів
- Що робити, якщо у людини судомні напади
- Як надати допомогу людині під час нападу епілепсії
- Чого не варто робити, коли у людини епілептичний напад
Епілепсія для більшості людей досі залишається не зовсім зрозумілою хворобою. Проте це таке ж захворювання, як і чимало інших. Ми вважаємо за необхідне детально розповісти про те, як надається перша допомога при епілепсії та як діяти, щоб не нашкодити хворому. Ми також поділимося з вами інформацією про ознаки та симптоми, за якими ви зможете розпізнати епілептичний напад.
Що потрібно знати про епілепсію
Епілепсія — це стан, за якого мозок «збивається з ритму». У деякі моменти група нервових клітин починає діяти хаотично, через що у людини може виникнути напад. Такий напад — це не завжди великі судоми, як у фільмах. Іноді це просто коротка втрата свідомості, неусвідомлені рухи або «завмирання» на кілька секунд. Усе залежить від того, яка частина мозку реагує неправильно. Епілепсія є хронічним порушенням, але з нею можна жити — якщо правильно діагностувати й лікувати.
Напади виникають тоді, коли у різних ділянках мозку надлишок електричних імпульсів. Порушені ритми мають різні прояви: це можуть бути помітні зміни поведінки та функціонування свідомості, а також судоми, зорові галюцинації, фантомні відчуття.
Прояви епілептичного нападу можуть бути різними — іноді вони виникають поодинці, а іноді з’являються одночасно. Найчастіше спостерігаються судоми — неконтрольовані, різкі рухи, які відбуваються без участі волі людини. У більшості випадків напад супроводжується втратою свідомості. Також іноді під час нападу можливе мимовільне сечовипускання або втрата контролю над кишечником — це не рідкість і не є чимось ганебним, а частина фізіологічної реакції організму на сильне збудження мозку.
Епілепсію діагностують у дійсно великої кількості людей. Вона є четвертим за поширеністю захворюванням у світі. Відмінною рисою є те, що від даного захворювання можуть страждати як діти, так і дорослі, поширення захворювання також не залежить від статі, раси чи будь-яких інших ознак. Проте все ж прослідковується динаміка розвитку хвороби або у маленьких дітей, або у людей третього віку.
Як показує статистика, випадки епілепсії найчастіше діагностують у немовлят. Невтішна статистика і для людей, вік яких перевищує 55 років, адже у цей час розвиваються різноманітні хвороби, такі як інсульти, пухлини, що часто призводять до епілептичних нападів. Люди з епілепсією частіше за інших стикаються з травмами — зокрема, з переломами та забоями, які виникають під час нападів. Крім фізичних ушкоджень, багато хто переживає емоційне виснаження, має симптоми тривожності або депресивні стани, адже жити з непередбачуваними нападами психологічно складно.
Види епілепсії та причини виникнення
Залежно від того, які причини виникнення захворювання, розрізняють первинну та вторинну епілепсію.
Загалом, якщо після проведення обстежень не вдається точно встановити причину розвитку епілепсії, її відносять до первинної. А от перелік причин виникнення вторинної епілепсії досить розширений. Одним із можливих чинників є інфекційні захворювання, що вражають мозок або його оболонки — наприклад, менінгіт чи енцефаліт. Також епілепсія може розвинутися після тяжкої черепно-мозкової травми або інсульту, коли мозок певний час не отримує достатньо кисню. У деяких випадках порушення зʼявляються ще до народження дитини: через травму або кисневе голодування під час пологів чи одразу після них. До розвитку захворювання також можуть призводити вроджені патології головного мозку, викликані генетичними збоями або аномаліями розвитку. Ще однією з можливих причин можуть бути новоутворення в мозку.
Як розпізнати епілепсію: перелік типових симптомів
Симптоми епілептичного нападу можуть значно відрізнятися — усе залежить від того, яка саме ділянка мозку зазнала порушення. У деяких випадках це можуть бути судоми, коли м’язи тіла мимоволі скорочуються та розслабляються. Інколи напад супроводжується раптовим заціпенінням, розфокусованим поглядом або втратою орієнтації. Людина може не реагувати на звертання, виконувати автоматичні чи повторювані рухи, наприклад, терти руки або ходити по колу.
Також можлива поява дивних відчуттів — змін у сприйнятті смаків, звуків, запахів або болю без очевидної причини. У деяких випадках людина раптово відчуває сильну тривогу, страх або, навпаки, хвилю необґрунтованої радості. Зміни можуть стосуватися і фізіології: частішає серцебиття, дихання стає уривчастим або уповільненим. Напади бувають як яскраво вираженими, так і малопомітними, тому їх легко не впізнати, особливо на початкових етапах.
Що робити, якщо у людини судомні напади
Залежно від того, де саме в головному мозку розпочинається напад, у якому стані свідомість перебуває у цей момент, розрізняють фокальні та генералізовані напади.
Далі поговоримо про те, що робити, коли трапився напад епілепсії. Коли мова йде про судомний напад, він, як правило, виникає неочікувано, у більшості випадків це призводить до втрати свідомості. Розглянемо дві стадії таких нападів:
-
Перша стадія. Присутня діяльність м'язів. При цьому виникає напруженість у всьому тілі, хворий здійснює безконтрольні рухи ногами та руками, також може піти піна з рота. Інколи піна може мати рожевий колір: це краплі крові від прикушення язика, щік, які змішуються зі слиною. Не слід панікувати, адже наявність піни не є ознакою незворотного критичного стану людини. Проте слід бути уважними, адже під час такого нападу високий ризик отримання додаткових травм. Немає суттєвої загрози для перекриття дихальних шляхів або вона є незначною.
-
Друга стадія – післяепілептичний сон, коли після нападу людина засипає. У більшості випадків людина не буде пам'ятати деталей нападу. На цьому етапі існує ймовірність порушення прохідності дихальних шляхів — це може статися через западання язика, потрапляння блювотних мас, слини або сторонніх предметів, що, своєю чергою, загрожує критичним дефіцитом кисню та летальними наслідками. Саме характер і перебіг судом визначають порядок дій під час надання першої допомоги при епілептичному приступі.
Якщо ви стали свідком нападу у людини, це ще не свідчить про наявність епілепсії, але ви маєте знати, як допомогти при епілепсії. Адже близько 10 % людей бодай один раз за все життя мали напад. При цьому епілепсія не завжди супроводжується судомними нападами.
Такі ж напади можуть виникати в результаті сильних отруєнь, а також під час наркотичної абстиненції, високої температури, під час серцевих нападів або в результаті виконання надмірних фізичних навантажень. Судомні напади при подібних станах виникають через недостатнє постачання кисню до мозкових клітин — гіпоксію. Усі перелічені вище чинники можуть спричинити розвиток судом, однак після успішного лікування основної причини такі напади, як правило, більше не трапляються.
Епілепсія є складним станом, який має лікуватися за індивідуальним планом. Також людина з таким захворюванням потребує особливої підтримки, що дозволить жити якісно та контролювати захворювання.
Лікуванням епілепсії займаються психіатри та неврологи. За належної підтримки людина з таким захворюванням буде здатна вести повноцінне життя.
Як надати допомогу людині під час нападу епілепсії
Надання першої допомоги під час епілептичного приступу, зокрема при судомах, залежить від того, на якому етапі перебуває напад. Детально розберемо, якої допомоги потребують люди в такому стані.
Так, під час першої стадії судомного нападу необхідно:
-
Якщо спостерігаються судоми, перша допомога – помістити людину на підлогу, кожна дія має бути вкрай обережною, щоб уникнути травматизації.
-
Оглянути місце та прибрати усі предмети, які можуть становити небезпеку.
-
Варто також підтримувати шию та голову постраждалого, що дозволить уникнути травмування.
-
Також слід записати, коли саме відбувся напад, ця інформація важлива для медиків.
Під час епілепсії на другій стадії судомного нападу необхідно найперше оцінити, чи не перекриті дихальні шляхи. Для цього обережно, без зайвих зусиль, огляньте ротову порожнину людини. Обов'язково слід упевнитися у тому, що наявне дихання.
Виконавши попередні дії, негайно викликайте бригаду екстреної медичної допомоги. Якщо ви переконалися у тому, що дихання присутнє, необхідно перевернути людину на бік, ви також можете перевірити, чи присутні інші травми. У тому випадку, якщо дихання відсутнє, слід розпочати серцево-легеневу реанімацію.
Допомога людині під час епілептичного нападу — це не лише правильні дії в момент судом, а й готовність запобігти можливим ускладненням. Один із головних ризиків — травми, що можуть супроводжуватися кровотечею. У таких випадках важливо мати при собі надійні засоби для зупинки крові — зокрема турнікети чи бандажі, виготовлені з міцних, сертифікованих матеріалів.
Знати, як діяти при епілептичному приступі, включно з умінням надати допомогу при пораненнях, — це навичка, що може врятувати життя. І засвоїти її під силу кожному, хто піклується про безпеку близьких.
Чого не варто робити, коли у людини епілептичний напад
Ми розібрали з вами алгоритм дій при епілепсії. Наостанок варто поговорити про те, чого не варто робити під час епілептичного нападу. Наприклад, не слід жорстко фіксувати ноги та руки людини, а також докладати надмірних зусиль, намагаючись відкрити йому рота. Також не слід вкладати предмети в рот людини, адже це може призвести до травматизації, наприклад, переломів кісток обличчя.
Також варто утриматися від того, щоб вводити ліки хворому самостійно або намагатися дати пити. Особливо, якщо людина перебуває у непритомному стані.
З огляду на ці обмеження, перш за все слід подбати про безпеку людини під час епілептичного нападу та якнайшвидше викликати медиків — саме це є основою правильної першої допомоги. А придбати усі необхідні сертифіковані товари, що доможуть вам у критичний момент, ви можете у TacMed.